Realizowane projekty badawcze
Projekty badawcze zaplanowane do realizacji w latach 2023-2024:
1. Problematyka oceny prawno-karnej obrażeń układu stomatognatycznego z propozycją standaryzacji dla celów opiniowania sądowo-lekarskiego.
2. Aktualizacja oceny stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w świetle obowiązujących przepisów oraz praktyki towarzystw ubezpieczeniowych.
3. Analiza sprzecznych opinii biegłych w zakresie kwalifikacji obrażeń ciała w postępowaniu karnym z propozycją standaryzacji dla celów opiniowania sądowo-lekarskiego.
4. Wpływ uwarunkowań organizacyjnych udzielania świadczeń medycznych na narażenie pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Identyfikacja okoliczności i przyczyn błędów organizacyjnych z projektem zmian prawnych mających na celu ich eliminację.
5. Analiza przyczyn sprzeczności opinii biegłych w zakresie oceny prawidłowości postępowania medycznego.
6. Ocena jakości życia pacjentów po zakażeniach szpitalnych z uwzględnieniem wpływu postępowania odszkodowawczego.
7. Odpowiedzialność personelu medycznego za zakażenia szpitalne w postępowaniu karnym. Ocena skuteczności identyfikacji sprawców.
8. Ocena wartości dowodowej pozaprocesowych opinii lekarskich w postępowaniu karnym i cywilnym.
9. Strona podmiotowa zachowania sprawcy jako podstawa do prowadzenia postępowania karnego w sprawach tzw. błędów medycznych.
10. Obrazowanie dystrybucji substancji psychoaktywnych oraz substancji stosowanych w dopingu we włosach i analiza segmentacyjna włosów (badania retrospektywne) na potrzeby organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.
11. Obrazowanie dystrybucji substancji psychoaktywnych w mózgu (badania post-mortem) na potrzeby organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.
12. Opracowanie procedur analiz toksykologicznych w przypadku zatruć metalami ciężkimi i ekspozycji na pierwiastki toksyczne w różnorodnym materiale biologicznym na potrzeby organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.
13. Zanieczyszczenia pierwiastkowe leków jako „pierwiastkowy odcisk palca” leków umożliwiający wykrycie sfałszowanych produktów farmaceutycznych, suplementów diety oraz ziołowych produktów leczniczych importowanych z Azji Wschodniej – procedura na potrzeby toksykologii regulacyjnej i toksykologii sądowej.
14. Opracowanie procedury oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych zgodnie z rozp. 1223/2009 KE pod kątem zanieczyszczeń pierwiastkowych i niedozwolonych pierwiastków toksycznych na potrzeby wymiaru sprawiedliwości, organów ścigania oraz toksykologii regulacyjnej.
15. Opracowanie procedury umożliwiającej wykrycie pierwiastków toksycznych i metali ciężkich w próbkach mózgu (badania post-mortem) na potrzeby opiniowania sądowo-lekarskiego w kontekście zatruć metalami i aktualnego narażenia środowiskowego oraz zawodowego na czynniki stanowiące źródło metali ciężkich i pierwiastków toksycznych.
16. Opracowanie procedury na potrzeby wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, umożliwiającej ocenę bezpieczeństwa pierwiastków toksycznych występujących w produktach konsumenckich, stwarzających zagrożenie dla dzieci, dorosłych oraz seniorów (zabawki, produkty z tworzyw sztucznych, wyroby medyczne, biżuteria).
17. Opracowanie odpowiedniej procedury przygotowania, przechowywania i transportu próbek materiału dowodowego jako krytycznych etapów procedury analizy toksykologicznej.
18. Opracowanie procedury oceny bezpieczeństwa składników produktów kosmetycznych w kontekście toksykologicznej oceny ryzyka zdrowotnego następnej generacji (NGRA – next generation risk assessment) w odniesieniu do aktualnych regulacji prawnych.
19. Estymacja brakujących parametrów toksykologicznych substancji uzależniających z wykorzystaniem metod toksykologii in silico w kontekście aktualnych regulacji prawnych.
20. Toksykokinetyka etanolu w odniesieniu do badań powietrza wydychanego po spożyciu napojów o różnej zawartości procentowej alkoholu.
21. Toksykokinetyka etanolu w odniesieniu do badań powietrza wydychanego u osób narażonych na wdychanie oparów alkoholu w zamkniętej przestrzeni.
22. Wpływ e-papierosów na wynik badania stanu trzeźwości.